Zasady i limity na Instagramie

Zasady oraz Limity na Instagramie

Czy zdarzyła Ci się kiedyś blokada konta na Instagramie lub niektórych funkcji? Być może przez Twoje Instagramowe konto zostały przekroczone pewne limity. Jeśli chcesz by Twoje konto na Instagramie było bezpieczna to koniecznie musisz poznać obowiązujące zasady oraz limity. Każda wykonywana przez Ciebie aktywność – polubienie zdjęcia, zaobserwowanie kolejnego profilu czy dodany komentarz jest obserwowana przez algorytm Instagrama, który z jednej strony chce Ci pomóc zobaczyć treści jakie Cię interesują a z drugiej pilnować obowiązujących limitów. Na ograniczenia szczególnie narażone mogą być konta osób, które spędzają na Insta większość dnia, bo to one wykonują na nim najwięcej czynności.

Partner

Masowe polubienia, follow unfollow, dodawanie dużej ilości komentarzy tej samej treści lub wysyłanie tej samej wiadomości prywatnej do miliona osób może zakończyć się źle. Instagram chcąc chronić innych użytkowników nie akceptuje spamu i chcę aby profile dodawały wartościowe, angażujące innych treści dlatego też wprowadził ograniczenia akcji w ciągu godziny. W tym artykule znajdziesz porady, aby Twoje konto było bezpieczne i nie straciło zasięgów przez zapomnienie się.

 

Ile trzeba mieć lat żeby założyć Instagrama

Minimalny wiek aby mieć Instagrama

Aby założyć konto na Instagram musimy mieć skończone co najmniej 13 lat. Wyjątkiem od tej zasady może być sytuacja gdy konto zarządzane jest przez rodzica lub opiekuna prawnego. Instagram nie weryfikuje nowo powstałego konta i osoby, która je stworzyła lecz w przypadku zgłoszenia konta może przeprowadzić weryfikację. Istnieje duże ryzyko, że gdy nasz wiek jest niższy niż wymagany nasze konto Instagram zostanie zablokowane bez możliwości odzyskania go lub będziemy zmuszeni je usunąć.

Zakazane treści na Instagramie

Zakazane treści na Instagramie

Nie wszystkie osoby mogą publikować posty na Instagramie. Mimo, że Instagram jest wolnym medium społecznościowym to istnieją pewne wytyczne, odnośnie dodawanych treści. Oto zakazane treści, których nikt nigdy nie powinien używać na Instagramie:

 • Kupno i sprzedaż broni palnej
 • Kupno i sprzedaż alkoholu
 • Kupno i sprzedaż tytoniu
 • Nielegalne leki na receptę
 • Sprzedaż żywych zwierząt
 • Treści hazardowe
 • Treści seksualne
 • Mowa nienawiści
 • Szantażowanie lub nękanie innych osób
 • Zachęcanie do przemocy
 • Przemoc psychiczne, Przemoc finansowa, wandalizm
 • Zachęcanie ludzi do samookaleczenia
 • Filmy przedstawiające agresję i przemoc

Wszystkie posty lub konta, które będą opierały swój kontent na powyższych treściach będą karane przez Instagrama. Publikując powyższe treści możemy liczyć się z usunięciem naszych postów, które naruszają zasady a dodatkowo ograniczenie widoczności naszego konta. Ograniczeniom podlegają nie tylko posty ale nawet komentarz. Pamiętaj, że w przypadku dalszej publikacji zakazanych treści nasze konto może zostać trwale usunięte.

Limit zalogowanych kont na Instagramie

Limit zalogowanych kont na Instagramie

Jak wiesz lub nie, na Instagramie możesz mieć kilka kont. Co więcej, możesz za pomocą jednego profilu utworzyć drugie i przełączać się między nimi w dowolnej chwili. Po pierwsze jest to pomocne w przypadku oddzielenia konta prywatnego od biznesowego. Po drugie coraz wiele osób ma swoje konto publiczne oraz prywatne – takie tylko dla znajomych.

Jednak tworzenie kolejnego maila dla kolejnego konta na Instagramie byłoby trochę utrudniające. Dlatego Instagram zaoferował tworzenie profilu z użyciem istniejącego konta. Limit zalogowanych kont na Instagramie wynosi jednak maksymalnie 5 kont. Nie możemy założyć więcej kont przy użyciu jednego e-maila oraz mieć więcej niż 5 zalogowanych kont do przełączania się między nimi

Czy mogę mieć tylko 5 kont na Instagramie?

Instagram oficjalnie nie wprowadził nigdy limitu posiadanych kont na jedną osobę. Oznacza to, że możesz stworzyć tyle kont ile chcesz ale będzie to możliwe z użyciem unikalnych adresów e-mail. Tak jak wspominaliśmy przy użyciu jednego konta możesz stworzyć do 5 subkont. Tak więc przy 10 adresach e-mail będziesz mógł posiadać w zarządzaniu aż 50 kont. Z tym, że sam Instagram pozwoli Ci zarządzać maksymalnie pięcioma na raz.

Limity na Instagramie dotyczące postów

Limity na Instagramie dotyczące postów

Prawie każdy użytkownik Instagrama dodaje na swój profil swoje zdjęcia, video czy InstaStories. Warto zatem zaczerpnąć wiedzy na temat aktualnych limitów dotyczących m.in dodawania wszelkiego rodzaju postów na Instagramie. O ile przed uruchomieniem algorytmu Instagrama taka wiedza nie była za bardzo potrzebna to teraz musimy dobrze rozplanować swoją aktywność dla najlepszych efektów naszego profilu . W sytuacji zetknięcia się z limitami lub ich przekroczenia nasze konto może stracić na zasięgach.

Limit dodawania postów na Instagramie

Podstawową funkcjonalnością Instagrama od zawsze było dodawanie postów ze zdjęciami. Ale czy możemy dodawać nieskończoną ilość postów dziennie? Otóż nikt nam tego nie zabroni bo nigdzie nie znajdziemy ile postów możemy dodać maksymalnie. Jednak Instagram mocno stawia na naturalność i zainteresowanie dodawanymi postami innych użytkowników. Zaangażowanie (ang. Engagement) to problem z, którym codziennie walczą portale społecznościowe. Większość portali utrzymuje się z reklam, które ktoś musi oglądać. Zaangażowani w przeglądanie Instagrama użytkownicy zobaczą więcej reklam a to przełoży się na zarobki portalu.

Po wielu analizach ekspertów można wywnioskować, że dodawanie najlepiej dodawać od 2 do 15 zdjęć tygodniowo. Ważne aby zawsze kierować się tym, że nasi odbiorcy muszą chcieć nowego posta ze zdjęciem. Pamiętaj, że duża ilość postów dodawanych z naszego konta może skutkować znudzeniem naszych odbiorców, za mała zaś da o nas zapomnieć. Musimy znaleźć złoty środek. Plusem jest to, że nie musimy się obawiać blokady czasowej na dodawanie postów.

Limity znaków w opisie postu na Instagramie

Poza dodaniem postu ze zdjęciem czy filmikiem ważne jest także to co poniżej czyli opis. W opisie możemy nawiązywać relacje z naszymi odbiorcami – zadawać pytania, wygłaszać swoje zdanie czy motywować swoimi działaniami. Niezależnie jednak od formy opisu to jesteśmy co do niego nieco ograniczeni. Instagram pozwala zamieścić opis o długości maksymalnie 2200 znaków łącznie ze spacjami. Podana długość bierze pod uwagę opis łącznie z użytymi hashtagami.

Przekroczenie maksymalnej długości może spowodować, że nasz post zostanie dodany bez opisu oraz użytych hasztagów. Osobom, które chcą dodawać dłuższe treści zaleca się stworzenie własnego bloga i tam przekierowywać ruch z Instagrama. Założenie bloga na wielu platformach jest zupełnie darmowe i pozwoli nam uwolnić nasze przemyślenia oraz podzielić się nimi z innymi.

Limit długości filmików na Instagramie

Początkowy limit długości filmików dodawanych na Instagrama sięgał tylko 15 sekund i obowiązywał do marca 2016 roku. Obowiązywał, bo został wydłużony. Teraz nasze video może trwać aż do 60 sekund. Jednak wraz z wprowadzeniem IG TV dostaliśmy możliwość wrzucania filmików o długości nawet do 60 minut i udostępniania ich jako post na naszym Instagramowym profilu.

Jednak na zwykłym koncie Instagram nasi obserwujący zobaczą zaledwie pierwsze 10 minut filmiku, po czym zostaną zmuszeni do przejścia na platformę IG TV. Warto także wspomnieć o minimalnej długości dodawanego filmiku -wynosi ona 3 sekundy.

Limit hasztagów na Instagramie

Tak jak wspominaliśmy wcześniej hasztagi są wliczane w limit długości opisu ale samych hasztagów też nie możemy dodać za dużo. Najważniejsze jest to, aby hasztagi dodane pod zdjęciem czy filmikiem dotyczyły go bezpośrednio. Instagram nie lubi dodawania byle jakich hasztagów, nie pasujących do zdjęcia. Maksymalnie Instagram umożliwia dodanie 30 hasztagów, jednak zalecana ilość przez wielu ekspertów to od 5 do 20 hasztagów na jeden post.

Z naszego doświadczenia wynika, że posty z większą ilością hasztagów mają lepsze zasięgi ale muszą one być dobrze dobrane i ściśle związane z postem. Istnieje grupa popularnych hasztagów, które pasują do prawie każdego zdjęcia. Chcecie wpis o najpopularniejszych hasztagach na Instagrama? Koniecznie dajcie znać!

Limity na Instagramie dotyczące aktywności

Limity na Instagramie dotyczące aktywności

Użytkownikom Instagrama nie trzeba raczej tłumaczyć co można na nim robić. Jednak dla przypomnienia podstawowe interakcje między użytkownikami to polubienie posta, zaobserwowanie kogoś, dodanie komentarzy czy wysyłanie wiadomości prywatnej. Jednak niektóre profile sporo nadużywają dostępnych na Instagramie funkcji. Robią to w celu promowania swojego profilu lub strony zewnętrznej.

Napewno nie raz spotkaliście się z tym, że po zaobserwowaniu jakiegoś profilu niemal od razu wysyłał wam wiadomość z podziękowaniami i miłymi słowami. Takie funkcję ma większość z dostępnych botów, które pomagają w automatyzacji Instagrama. Odkąd na Instagrama został wdrożony algorytm, takie boty mają nieco trudniej ale dalej udaje im się sztucznie inicjować pewne akcje. Odnośnie botów na Instagramie to mamy w ciągu kilku dni dodamy artykuł na ich temat. Bądźcie czujni!

Limit lajków na Instagramie

Głównym zajęciem niektórych użytkowników na Instagramie jest lajkowanie zdjęć lub filmików innych użytkowników. Rozdawanie przez nas polubień następuje z z różnych powodów. Najczęściej zdjęcie dodane przez obserwowaną osobę nam się podoba. Czasem może to być zalajkowanie z myślą, że taka osoba wejdzie na nasz profil i odda nam serduszko na Insta. Jednak jak się okazuję ze wszystkim da się przesadzić. Rozdawanie lajków na lewo i prawo rzuciło się w oczy Instagramowi bo użytkownicy wymieniali się nimi na masową skalę. Wprowadzono więc limity lajków na Instagramie.

Obecnie limit lajków wynosi 60 lajków na godzinę. Po przekroczeniu tej liczby nie będziemy w stanie dać więcej lajków i ukaże nam się komunikat o tymczasowej blokadzie lajkowania. Blokady mogą trwać od kilku godzin nawet do kilku dni – zależnie, która to już nasza blokada. Przy normalnym użytkowaniu rozdanie 60 serduszek w godzinę to dość spory limit. Tak więc jeśli ze znajomymi prowadzicie akcje Like4Like to radzimy się pilnować aby nie przekroczyć limitu!

Limit obserwacji na Instagramie

Aktualnie nowi użytkownicy mogą obserwować maksymalnie 7500 kont na Instagramie. W sytuacji gdy dojdziemy do tej granicy przy każdej próbie kolejnej obserwacji ujrzymy komunikat o treści “Błąd: Nie możesz obserwować większej liczby osób”. Wszyscy użytkownicy, którzy obserwują więcej niż 7500 profili, mogły to zrobić dlatego, że zaczęły obserwować taką ilość kont przed wprowadzeniem limitu. Wielu użytkowników twierdzi, że jest to niesprawiedliwe i żądają zniesienia limitu obserwowania innych profili poprzez liczne petycje na stronie change.org

Jeśli chodzi jednak o liczbę obserwujących nas profili to nie jest ona limitowana. Może nas obserwować cały miliard userów Instagrama. Jednak maksymalna liczba osób obserwowanych na godzinę ma swój limit – dobrze wiedzą o tym osoby wykonujące akcję follow unfollow. Jeśli nasze konto wcześniej nie obserwowało dużych ilości kont lub po prostu jest nowe to musimy je powoli wdrażać w te czynności. Bezpieczna wartość początkowa to około 30 obserwacji w ciągu godziny przez pierwszy tydzień. Po pierwszym tygodniu można spokojnie przejść na poziom 50-60 obserwacji w ciągu godziny. W czwartym, ostatnim tygodniu będzie już można followować od 120 do 150 profili na godzinę i to niestety maksymalny limit. Warto wspomnieć, że limitowana są akcję w dwie strony – obserwowania i odobserwowywania czyli przy follow i unfollow. Tak więc jeśli zaobserwujemy 15 kont i odobserwujemy 15 innych to już mamy nasz limit 30. Mamy nadzieje, że zrozumieliście (ufff). Powoli rozkręcany profil da nam gwarancję nie otrzymania blokady.

Limit komentarzy na Instagramie

Komentarze na Instagramie są ograniczane podobnie jak polubienia. Limit dodawania wynosi 60 komentarzy na godzinę. Pamiętaj, że przekroczenie nawet niższej liczby dodawanych komentarzy może skutkować blokadą. Jeśli komentarze są tej samej treści i tylko kopiujemy a następnie wklejamy do coraz to nowych postów to możemy być zablokowani bardzo szybko. Instagram walczy ze spamem i nadmiernym reklamowaniem się tak więc nawet po dodaniu 20 komentarzy na godzinę tej samej treści możesz w łatwy sposób otrzymać blokady. Aby chronić się przed blokadą dodawania komentarzy pamiętaj aby były one unikalne. Pomocne w tym będą synonimy lub zmiana kolejności zdania dodawanego w komentarzu. Instagram jeszcze nie jest tak inteligentny żeby wyłapywać sentencje i głębszy sens komentarza a następnie łączyć go z innym, podobnym.

Warto też wspomnieć o limicie oznaczeń znajomych w komentarzu. Nawet wielu organizatorów konkursów nie wie, że można oznaczyć maksymalnie 5 użytkowników w swoim komentarzu.

Limit wiadomości prywatnych (DM-ów) na Instagramie

Wiadomości prywatne na Instagramie czyli popularne DM-y (ang. Direct Messages) to funkcja, która pozwala nam się prywatnie skontaktować z innym profilem i pisać tak jak na Messengerze. Maksymalny dzienny limit nowych konwersacji to 60. Jednak w tym przypadku jest to kontrolowane przez algorytm i w przypadku na przykład popularnych osób ten próg jest większy ponieważ to normalne, że mogą oni otrzymywać więcej wiadomości. Tak więc zależnie od ilości waszych obserwujących – im więcej ich będzie tym więcej konwersacji będziecie mogli prowadzić z dnia na dzień. Jednak podany przez nas limit obejmować będzie większość kont osób prywatnych.

Warto również wspomnieć że pojedyncza wiadomość w Direct Message nie może mieć więcej niż 500 zzs (znaków ze spacjami). Jeśli chcemy wysłać coś dłuższego to jesteśmy zmuszeni podzielić na kilka części. W przypadku wiadomości grupowych poprzez Instagram Direct możesz dodać do niej 32 osób.

Limit trwania transmisji na żywo na Instagramie

Jeszcze doniedawna mogliśmy prowadzić transmisje na żywo tylko przez godzinę. Jednak Instagram uznał, że to trochę za mało i ostatnio ten limit został wydłużony do aż 4 godzin ciągłego streamowania. Osoby, które nie widziały naszej transmisji na żywo mogą ją zobaczyć do 24 godzin po jej zakończeniu (oczywiście jeśli na to pozwolimy).

Podsumowanie: wszystkie limity na Instagramie

Jako, że większość ludzi jest wzrokowcami (my też) to postanowiliśmy stworzyć inforgrafikę z podsumowaniem wszystkich limitów na Instagramie. Polecamy pobrać ją sobie na telefon i zaglądać od czasu do czasu w celu sprawdzenia poprawności swoich działań i trzymania się ograniczenia przy niektórych aktywnościach. Mamy nadzieje, że w taki sposób wasze konto będzie bezpieczne i Instagram nie będzie miał podstaw żeby zablokować wasz profil. Pilnujcie limitów na Insta i się trzymajcie, Hej!

Limity na Instagramie Infografika

Pobierz infografikę

Chcesz jej użyć na swoim blogi lub stronie www? Śmiało, tylko zostaw linka do jej źródła! 🙂

 

4.6/5 - (54 votes)
Partner

Zostaw komentarz