Aplikacje do obróbki zdjęć na Instagramie

Aplikacje do obróbki zdjęć na Instagramie

W dzisiejszych czasach na Instagramie już nie liczy się tylko aktywne prowadzenie profilu gdzie w założeniu mamy tylko ilość dodawanych zdjęć tygodniowo czy miesięcznie. Naszych obserwujących bardziej interesuję jakość tych zdjęć oraz cały charakter profilu. I tutaj z pomocą przychodzą aplikacje do obróbki zdjęć na Instagramie. Dzięki nim możemy wiele namieszać w naszych zdjęciach i odnaleźć nasz własny styl, który odróżni nas od milionów innych profili.

Partner

Ważne są oczywiście same zdjęcia – ich jakość, wykonywanie ich w dobrym świetle czy też sceneria ogólna. Aczkolwiek to tylko element bazowy – tak jak samochód bez kół i paliwa. Bez tego nie pojedziemy. Nasze zdjęcia mogą zmienić się diametralnie gdy zadbamy o drobną korekcję kolorów czy też lekki lifting w formie korekty naszej cery. Metod i trików jest wiele – wszystkie postaramy się wyjaśnić w tym artykule.

 

Czy warto przerabiać zdjęcia na Instagramie?

Pytanie z kategorii rabinowe. Jeden rabin powie tak, drugi rabin powie nie. Lecz generalnie osoby, które aktywnie prowadzą swój Instagramowy profil, niekoniecznie żyją z niego jako influencerzy (chociaż oni też), raczej używają filtrów i aplikacje do obróbki zdjęć na Instagramie nie są im nieznane. Takich aplikacji nie trzeba też daleko szukać. W obecnych czasach gdy każdy w kieszeni ma smarfona z Apple czy Androidem to już nie problem jak kiedyś.

 

Mały komputer który nosimy w kieszeni ma coś takiego jak sklep z aplikacjami gdzie znajdziemy mnóstwo przydatnych aplikacji w tym te do obróbki zdjęć. Większość z aplikacji do edycji zdjęć jest darmowa w całości albo chociaż w jakiejś części. Naszym zdaniem warto jest używać aplikacji do przerabiania zdjęć ponieważ nic nas to nie kosztuje a opcji edycji mamy całe mnóstwo…ale o tym zaraz.

 

Czym jest przerabianie zdjęć na Instagramie?

Przerabianie zdjęć to dzisiaj już nie tylko korekcja kilogramów, usuwanie celilutu czy wygładzanie cery po przejściach. Oczywiście, dalej taki proceder trwa i raczej wielu osób to nie zdziwi bo każdy chce wyglądać idealnie. Już nie chodzi tylko o samych influencerów, ale o firmych z którymi współpracują. Firma, która wykupuje lokowanie produktu u danego influencera chcę aby pokazał on siebie jak i produkt jako niemal coś idealnego, bez wad i kojarzącego się tylko z pozytywnymi cechami. Niestety ale tak wygląda świat marketingu.

 

Lecz poza takimi drastycznymi przeróbkami są też i te, które opierają się na podkreśleniu kolorów czy też ograniczeniu ich do takich dzięki którym cały profil będzie stonowany w jednakowych barwach. Odpowiednie cienie, brak przepaleń na zdjęciu czy słynnych czerwonych oczu z flesza –  to także zaliczylibyśmy do tej kategorii.

 

Do przerabiania zdjęć musimy także zaliczyć ich przycinanie czy kadrowanie, choć to tak naprawdę drobnostka i można by powiedzieć korekta to nawet taką banalną czynnością możemy namieszać w kontekście całego zdjęcia. Nieustannie przypominają nam o tym gazety, portale plotkarskie jak i telewizja, które z małej korekty zdjęcia danego celebryty są w stanie wywołać prawdziwą D R A M E. W rzeczywistości to jednak zwykła manipulacja.

 

 

Kolory

Kolory – warto podkreślić barwę swoich zdjęć.

Mimo iż technologicznie nasze aparaty czy też aparaty w naszych smartfonach są na bardzo wysokim poziomie to wielu z nas nie podobają się takie zwykłe, suche zdjęcia które „wychodzą” z naszego pstrykania. Sami producenci telefonów i aparatur cyfrowych oferują już nam w oprogramowaniu możliwość edycji zdjęć, lecz umówmy się – nie są to zaawansowane opcje. Znacznie lepiej radzą sobie aplikacje zewnętrzne.

 

W przypadku aparatów nie mamy możliwości instalacji takich aplikacji do edycji zdjęć bezpośrednio. Na telefonach sprawa wygląda zupełnie inaczej na smartfonach. W Sklepie Play od Androida czy w App Store od Apple znajdziemy mnóstwo aplikacji, które pozwolą nam zmienić, podkreślić czy też stłumić kolory naszego zdjęcia czy całej palety zdjęć. Warto podkreślić, że wiele z nich ma też już predefiniowane presety dzięki, którym nie musimy ręcznie ustawiać opcji aby uzyskać dany efekt. Za pomocą jednego kliknięcia możemy zobaczyć nasze zdjęcia zupełnie w innej odsłonie.

 

Przycinanie

Przycinanie – pokaż tylko to co trzeba!

Przycinanie zdjęć na Instagrama do niedawna było w sumie wymagane bo inaczej sama aplikacja je przycinała do formatu 1:1 – czyli kwadratu. Od jakiegoś lecz czasu można dodawać zdjęcia prostokątne, które w gridzie dalej będą kwadratowe lecz po kliknieciu w nie, lub zobaczenie tego zdjęcia na stronie głównej, będzie ono już prostokątne. Przycinanie zdjęć na Instagramie mimo wszystko dalej jest popularne. Często chcemy pokazać tylko jakiś fragment naszego zdjęcia – najczęściej ten najciekawszy. Panuje także trend na przycinanie zdjęć ora dodawanie im kolorowej ramki (lub też białej), wtedy nasz grid trochę się wyróżnia w tłumie innych profili.

 

Kadrowanie

Kadrowanie – to co najważniejsze na głównym planie

Kadrowanie zdjęć czyli wyróżnienie pierwszego planu zdjęcia od reszty. Szczególnie przydatne w fotkach z wakacji czy też portretach. No wyobraźcie sobie – lśniąca piaszczysta plaża, lazurowe może z krystalicznie czystą wodą od którego odbijają się ostre promienie słońca, a w tle zielona wyspa z górkami, palmami i piękną roślinnością a po środku oczywiście „gwiazda wieczoru” czyli my. Sam krajobraz oczywiście piękny ale to my musimy być głównym akcentem tego zdjęcia. No chyba, że jesteście z tych anonimowych, którzy nie dodają własnych fotek w strachu przed wścibskimi sąsiadami (hehe).

 

Korekty

Korekty – w instagramowym świecie wszyscy są idealni…

Już telewizja przyzwyczaiła nas do idealnych twarzy, smukłych sylwetka i braku problemów. Po zyskaniu przez Instagram większej popularności niż niejedna stacja telewizyjna ciężko było aby ta plaga nie przeniosła się tam gdzie są skupione oczy publiczności. Wiele popularnych osób na Instagramie idealizuje swoje życie, w rzeczywistości pokazując tylko jego część. Wygładzone zmarszczki, usunięte zaskórniki czy nawet poprawa nieudanego make-upu to tylko część ze stosowanych przez „popularnych tego świata” trików. Nie dajcie się więc zwariować – nie ma ludzi idealnych.

 

Photoshop

Photoshop – narzędzie tylko dla odważnych

Gdzie korekta to jeszcze „pikuś” tak wchodzimy na niezwykle grząski grunt. Mowa oczywiście o Photoshopie i używaniu go w celach np. odjęcia sobie kilku kilogramów czy też wymodelowania swojego ciała tak jak nam się podoba. Oczywiście, nie taki Photoshop straszny jak go malują.

 

Wielu influencerów wykorzystuje go po prostu aby nadać zdjęciu charakteru np. usuwając niechciane obiekty ze zdjęcia czy też dodając efekty specjalne, które fajnie się komponują jako całość. To ta pozytywna strona i raczej usprawiedliwiona, bo nie zawsze gdy chcemy sobie gdzieś „cyknąć” zdjęcie to akurat będziemy tam sami. Stąd dla zachowania anonimowości innych osób i nadania lepszego efektu zdjęciu jest to dla nas zrozumiałe.

 

Inaczej sprawa się ma gdy celebryci wykorzystują aplikacje Photoshop do szpanowania czy też zakrzywiania rzeczywistości. Chude ciałka, wielkie mięśnie czy wklejone samochody to nie problem. Wszystko da się zrobić panie kierowniku, będzie Pan zadowolony!

Darmowe aplikacje do obróbki zdjęć

Aplikacje do obróbki zdjęć podzielić można na te, które są w całości lub częściowo darmowe. Niektóre mogą nas nieźle wkurzać ale inne są po prostu lekko okrojone.

 

Przy aplikacjach do edycji zdjęć, które mogą nas wkurzać mowa o tych które są w pełni darmowe ale zarabiają na reklamach, które my jako użytkownicy jesteśmy zmuszeni oglądać. Nieraz są to małe banerki na dole lub górze ekranu naszego telefonu ale czasem… Pełny ekran, 30 sekund reklamy, nic nie można zrobić i tak co kilka minut – ładnie muszą zarabiać swoją drogą.

 

Te neutralne dla naszego użytkowania aplikacje działają na modelu FREEMIUM czyli na przykład oferują nam tylko 30% dostępnych presetów, motywów czy innych bajerów a za resztę jesteśmy zmuszeni zapłacić drobną opłatę. Często opcje jakie daje nam dany developer aplikacji do edycji zdjeć są bardzo fajne i przydatne więc warto przemyśleć roszerzenie do pełnej funkcjonalności.

 

Istnieją także aplikacje, które są w pełni darmowe. Jak to możliwe?

Takie aplikacje zazwyczaj albo są narzędziem pobocznym danej firmy, które ma nas zachęcić do innych usług albo też promują inną aplikacje w środku, która już w jakiejś części płatna jest. Należy uważać na często pojawiające się darmowe wersje płatnych aplikacji od nowo dodanych developerów (zjawisko najczęściej występujące na Androidzie) gdzie używając daną aplikacje za darmo zapłacimy naszymi prywatnymi danymi, które aplikacja wyciągnie sobie bez naszej wiedzy.

 

Poniżej przedstawiamy darmowe aplikacje do obróbki zdjęć, które naszym zdaniem są przydatne i w 100% bezpieczne:

Aplikacja Adobe Lightroom

Adobe Lightroom Darmowa

Adobe Inc.

Adobe Photoshop Lightroom to darmowa, a jednocześnie zaawansowana aplikacja do obsługi aparatu i edycji zdjęć. Pomaga w fotografowaniu i obróbce zachwycających obrazów.

4,8 ★★★★★

Aplikacja VSCO

VSCO Darmowa

Visual Supply Company

VSCO to miejsce, w którym najważniejsza jest ekspresja. Oferujemy kreatywne narzędzia do edycji zdjęć i filmów, inspirację i miejsce, w którym możesz być sobą.

4,2 ★★★★

Aplikacja Snapseed

Snapseed Darmowa

Google LLC

Snapseed to wszechstronny i profesjonalny edytor zdjęć opracowany przez Google.

4,0 ★★★★

Płatne aplikacje do obróbki zdjęć

Czy warto wydawać pieniądze na płatne aplikacje do edycji zdjęć? Wiele osób po prostu nie chce wydawać pieniędzy na rzeczy, które tak naprawdę nie są nam potrzebne do szczęścia. Inni są bardziej skłonni aby uszczuplać swój budżet na narzędzia czy aplikacje, które ułatwią lub przyśpieszą im codzienne czynności. Co prawdą jest to na pewno to iż z płatnych aplikacji uzyskamy o wiele więcej efektów i nasze zdjęcia będą naprawdę wyjkątkowe. Między innymi dlatego, że większość osób będzie korzystała z darmowych aplikacji do edycji zdjęć i ciężko im będzie uzyskać taki sam efekt jak nam.

 

Druga sprawa to to, że na przykład w przypadku App Store gdy dana aplikacja nie spełni naszych oczekiwań to nie jesteśmy z ręką w nocniku – wręcz przeciwnie. Klient nasz Pan jak to mówią. AppStore pozwala nam zwrócić aplikacje, gdy ta nie spełnia naszych oczekiwań lub po prostu się rozmyślimy – jest to możliwe przez określony czas, zależnie od regionu w którym kupujemy aplikacje do edycji zdjęć. W polskim App Store ten czas wynosi 14 dni.

 

Poniżej lista polecanych przez nas płatnych aplikacji do przeróbki zdjęć, które są warte sprawdzenia:

Aplikacja Facetune

Facetune 18,99 zł

Lightricks Ltd.

Profesjonalni fotografowie i graficy nieustannie korzystają z Photoshopa, a teraz wystarczy FaceTune! Bez wysokiej ceny i skomplikowanych narzędzi – Facetune ograniesz w minutę!

4,8 ★★★★★

Aplikacja TouchRetouch

TouchRetouch 8,99 zł

ADVA Soft GmbH

TouchRetouch to aplikacja, która oferuje wszystkie narzędzia potrzebne do skutecznego usuwania niechcianych obiektów ze zdjęć zrobionych iPhonem.

4,8 ★★★★★

Aplikacja Pixelmator

Pixelmator 23,99 zł

Pixelmator Team

Pixelmator to potężny, w pełni funkcjonalny, oparty na warstwach edytor obrazów, który umożliwia retuszowanie i ulepszanie obrazów, szkicowanie i malowanie, a także tworzenie zaawansowanych kompozycji obrazów na iPadzie i iPhonie.

3,7 ★★★★

Przerabianie zdjęć na Instagrama – nie zapomnij o stories!

Da się zauważyć, że wiele osób zapomina się dodając piękne przerobione zdjęcia a przy tym… hm, dość średnie insta stories. Jasne – nikt nie wymaga aby dopieszczać swoje stories kolorami, efektami i nie wiadomo czym. Aczkolwiek jeśli trzymamy się danego stylu to starajmy się nie odbiegać od niego w stories. Raz, że nie jest to wtedy aż takie wow a dwa, że część obserwujących będzie po prostu rozczarowana. Trzymajcie swój styl niezależnie od publikowanego rodzaju treści. Aplikacje do obróbki zdjęć pozwalają nam dzisiaj także nakładać dane efekty na filmiki oraz zdjęcia przeznaczone do Instagram Stories.

Przerabianie Insta stories to jedno ale pamiętaj też o zachowaniu spójności contentu. Jeśli Twój profil głownie odwiedzają miłośnicy piesków, bo sama masz pieska i jest on główną rolą na Twoim Instagramie to nie odbiegaj za bardzo od tematu w stories. Jeśli profil jest ukierunkowany na daną tematykę, to zmienianie jego tematu w Insta Stories będzie dla odbiorców troszkę drażniące oraz budujące sygnał „co ja tutaj robie?”. Zupełnie inaczej jest gdy to nasz profil prywatny i dzielimy się tam swoim życiem osobistym. Wtedy raczej znajomi wybaczą nam pogawędki na różne luźne tematy.

Efekty przeróbek na Instagramie

Ludzie codziennie udowadniają, że aplikacje do obróbki zdjęć na Instagramie mógą stworzyć coś pięknego z czegoś zupełnie … standardowego. Mnogość opcji, gotowych presetów z kolorami, możliwości edycji, przyciananie, obracanie, pogłębianie ostrości sprawiają, że nasze zdjęcia zmieniają się często o 180 stopni. Chcemy wam przedstawić klika fajnych efektów, które ostatnimi czasy są dość popularne a osoby, które ich używają zbierają masę pozytywnych komentarzy odnośnie zdjęć. Mamy nadzieje, że sami zaczniecie korzystać z aplikacji do edycji zdjęć i poniższe dzieła zwiększą tylko motywację do działania.

Styl retro/vintage

Zdjęcia w starym stylu, w nowym wydaniu. Retro to nie tylko czarno białe zdjęcia, to wiele więcej. Częste efekty zniszczeń lub zanieczyszczeń to norma. Mocno zarysowane brązowe odcienie zdjęcia wraz z przechodzącymi szumami niczym z kaset VHS dają niezwykły klimat. Nasze zdjęcia w łątwy sposób mogą zyskać styl lat 80 dzięki wielu dostępnym aplikacjom do edycji zdjęć na Instagrama. Jeśli chodzi o ten konkretny styl Vintage to polecamy przyjrzeć się aplikacji HUJI dostępnej w App Store.

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Callum Shearer (@callumismyname)

Styl Tumblr/Alternatywny

Odważne stylizacje w dość stonowanych kolorach czy podkreślanie męskich jak i damskich atutów to oczywiście styl alternatywny nazywany kilka lat wcześniej jako Tumblr style. Słynne Tumblr girls oraz Tumblr boys zawojowali swego czasu Instagramem. Ale skąd się to w ogóle wzięło? Sam Tumblr zdobył dużą popularność na zdjęciach i gifach z filmów, które często były dość erotyczne. Styl Tumblr to właśnie połączenie prostoty z podkreśleniem swoich walorów estetycznych. Alternatywnie do tego co wszyscy noszą i uważają za grzeczne. Największą rolę gra tutaj ubiór ale zaraz po nim efekty w aplikacjach do obróbki zdjęć, które w tym przypadku raczej tonują nasze zdjęcia w konkretne kolory.

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez joanna ⋆ ☆ (@joannakuchta)

Kolorowy

Wsród dużej ilości szarych i ponurych Instagramów są także takie, którym kolorów nie brakuje. Mowa tutaj już nie tylko o ślicznych krajobrazach czy podkreśleniu kolorów w aplikacjach ale samym stylu życia. Czerwona koszulka, czarne spodenki i jaskrawo-zielone buty? Nie ma problemu. Wiele blogerek pokazuje, że zabawa kolorami to nie dziwne lata 90 i wyglądanie jak z bazaru tylko naprawdę fajny styl. Dodatkowe podkreślenie go przez edycje w aplikacjach będzie tylko na plus. Troszkę więcej koloru, ostrości, balans bieli i pyk – genialne zdjęcie gotowe.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez r o s i e c l a y t o n (@rclayton)

Tworzenie pięknego grida

Są wśród nas i tacy którym nie do końca wystarczy aby zdjęcia były ładne, chociaż to oczywiście też. Jako swój priorytet stawiają perfekcyjnie pasujący do siebie grid czyli ułożenie wielu zdjęć w jedną całość na profilu. Często każde ze zdjęć jest czymś wyjątkowym i można by spytać – czego chcieć więcej? Opowiedzi nie trzeba daleko szukać. Wystarczy wejść na główny profil danej osoby i wręcz delektować się tym pięknym widokiem. Sami zobaczcie – arcydzieło.

grid na instagramie

Styl klasyczny

Czasem wśród wielu styli różnych profili docenia się też klasykę, prostotę i brak przesytu. To chyba jedyny ze styli zdjęć gdzie nie zawsze aplikacje do edycji zdjęć będą potrzebnę. Tu liczy się częściej pomysł na zdjęcie dobrze dobrany kadr czy też nie zanudzanie swoich odbiorców. Dobrym przykładem są tutaj klasyczne profile naszych znajomych. Na pewno macie takiego kumpla czy koleżanke, której profil jest ciekawy a przy tym nie upiększony specjalnie. Często po prostu zwykłe emocje na zdjęciach typu uśmiech, radość, smutek dają nam chęć do obserwowania kogoś tak bez potrzeby nakładania na to poprawki.  Tak jak w muzyce, od czasu do czasu warto posłuchać czegoś „zwykłego”

A wy w jakim stylu dodajecie zdjęcia na Instagrama?

Jak widzicie jest dużo osób, które ze zdjęciami potrafią zdziałać coś niesamowitego. Aż miło popatrzeć jak z klasycznego nudnego zdjęcia robi się istne arcydzieło. Wszystko za sprawą aplikacji do obróbki zdjęć i naszej ludzkiej kreatywności. Dajcie znać, który z powyższych styli przypadł wam do gustu oraz co jeszcze byście tam zmienili czy dodali. Mamy też nadzieje, że aplikacje, które wymieniliśmy znajdą się na waszych telefonach i będą obrabiać coraz to więcej zdjęć na waszego Insta. Oh, prawie byśmy zapomnieli o pytaniu, które jest tu motywem przewodnim. Jaki jest styl waszych zdjęć na Instagrama? Odpowiedzi szukać będziemy w komentarzach.

4.6/5 - (53 votes)
Partner

One comment

Zostaw komentarz