Jak napisać dobry opis do zdjęcia na Instagramie

Jak napisać dobry opis do zdjęcia na Instagramie?

Opis do zdjęcia na Instagramie dla jednych użytkowników tej aplikacji jest zbędny, a dla drugich nie do pomyślenia jest, żeby go nie napisać. W głównej mierze uzależnione to jest od typu Twojego profilu. Zazwyczaj to influencerzy piszą obszerne teksty, gdzie opowiadają o swoich przeżyciach i pytają swoich followersów co u nich. Osoby, które traktują Instagrama jako swój pamiętnik, gdzie dzielą się zdjęciami z wakacji czy ważnych uroczystości tylko ze swoimi znajomymi nie piszą długich opisów. Często jest to jedno słowo lub zdanie, a niekiedy nawet tylko jeden hasztag.

Obie te formy są, jak najbardziej poprawne, jednak, jeśli chcesz zbudować mocną społeczność na Instagramie, musisz zwracać większą uwagę na opis pod postem. Wiemy, że jego napisanie nie zawsze jest proste, dlatego artykuł ten Ci w tym pomoże. Pamiętaj, jednak, że nie warto jest pisać coś na siłę.

Partner

Czym jest opis do zdjęcia na Instagramie?

Opis do zdjęcia na Instagramie to, to co znajduje się zaraz pod naszym postem. Jest on w formie tekstowej, ale mogą w nim występować emotikony lub charakterystyczne dla tej aplikacji hasztagi. To co w nim napiszemy zależy wyłącznie od nas. Maksymalna długość opisu to 2200 znaków wraz ze spacjami.

Dlaczego warto napisać opis do zdjęcia na Instagramie?

Wielu użytkownikom Instagrama wydaje się, że opis na pod postem jest zbędny. Uznają go jako zwykły tekst, którego i tak nikt nie przeczyta i bez sensu jest marnować na niego czas. Czy to, aby na pewno jest prawda? Oczywiście, że nie.

Opis pod zdjęciem powinien być szczególnie ważny dla osób lub firm, które w ten sposób bezpośrednio zarabiają lub chcą zachęcić potencjalnych klientów do wejścia na ich stronę internetową i skorzystania z jakiejś promocji lub zapoznania się z nowościami czy to w produktach czy na blogu.

Zadaniem dobrze dobranych opisów pod postami jest przede wszystkim zbudowanie, jak i zaangażowanie społeczności. Dzięki temu możemy poznać potrzeby swoich odbiorców oraz poznać ich opinie w jakimś temacie.

Jak napisać dobry opis do zdjęcia na Instagramie? – 5 skutecznych porad

Napisanie dobrego opisu pod zdjęciem na Instagramie bywa kłopotliwe. Wielu użytkowników nie wie, jak zacząć lub co gorsza, jak skończyć. Później okazuje się, że jest on za długi i/lub trudny do zrozumienia przez odbiorców. W tym artykule przygotowaliśmy dla Was kilka rad o tym, jak napisać dobry opis do zdjęcia na Instagramie. Dodatkowo dowiesz się, jak możesz go urozmaicić.

Poznaj swoją grupę odbiorczą

Zanim zaczniesz pisać, dowiedz się do kogo kierujesz swoje teksty. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twój opis trafi do tych osób, które go potrzebują.

Dla przykładu, jeśli prowadzisz bloga z poradami dla świeżo upieczonych studentów, kieruj swój tekst bezpośrednio do nich. Dobrym rozwiązaniem będzie tu użycie studenckiego slangu i luźnego języka, który będzie dla nich przyjemny. Nie pisz do ich rodziców z zamysłem, że oni im to przekażą.

Język – jaki powinien być?

Język oraz słownictwo jakiego użyjesz powinny być łatwe w rozumieniu. Wtedy o wiele prościej i szybciej czyta się tekst. Pamiętaj, że dobrze zrozumiana treść sprawi, że Twoi followersi będą chcieli udzielać się w komentarzach.

Poprawność opisu

Interpunkcja jak i ortografia są kluczowe. Tekst, który został niepoprawnie napisany nie będzie chętnie czytany przez odbiorców. Dlatego pamiętaj, żeby przed dodaniem zdjęcia lub wideo wszystko dokładnie sprawdzić.

Angażuj odbiorców

W angażowaniu społeczności pomogą Ci pytania. Spytaj swoich obserwatorów co myślą o danej sytuacji lub, jak oni by się w niej zachowali. To pomoże Ci w lepszym poznaniu tych osób. Dodatkowo w ten sposób zobaczysz co mogłeś zrobić lepiej.

Jak urozmaicić opis na Instagramie?

W urozmaiceniu opisu pod zdjęciem na Instagramie pomogą nam hasztagi, emotikony, wielkie litery oraz akapity. Te pierwsze służą do segregowania treści. Z ich pomocą inni użytkownicy z łatwością odnajdą nasz post i będą mogli go polubić. To co głównie je wyróżnia to ich kolor, ponieważ w przeciwieństwie do reszty tekstu nie jest on biały lub czarny, a niebieski.

Emotki mają na celu ubarwić tekst, a dodatkowo możemy zastąpić nimi jakieś słowa. Zamiast pisać w kółko „pies” lub „kot” użyjmy ich odpowiednika, czyli emotki. Jest to na tyle sprawdzona metoda, że inni z pewnością zrozumieją o co nam chodzi.

Wielkie litery mają nam pomóc w wypukleniu tego co najważniejsze. Warto to zastosować w przypadku informowania odbiorców, gdzie znajdą jakiś przedmiot lub coś o czym piszemy. Dla przykładu „LINK W BIO”.

Akapity w estetyczny sposób podzielą nasz tekst. W ten sposób łatwiej i przyjemniej będzie się czytać. Nie ma nic gorszego niż zbity blok tekstu, który wygląda okropnie, a nasze oczy będą w nim uciekać.

Opis do zdjęcia na Instagramie – podsumowanie

Pisanie opisów do zdjęć na Instagramie często wydaje nam się trudnym i czasochłonnym zajęciem, jednak nie zawsze tak musi być. Wystarczy odrobina wprawy i dobrych rad, żeby zacząć pisać opisy, na które inni zwrócą uwagę. Pamiętaj, że to sam post przykuwa uwagę, ale to właśnie opis pod nim sprawia, że odbiorcy chcą zostać z Tobą dłużej.

Unikaj używania samych emotek czy hasztagów, ponieważ one nic nie wnoszą. Napisz coś krótkiego, zabawnego co sprawi, że ludzie będą chcieli dalej śledzić Twój profil. Jeśli tekst będzie opowiadać o czym naprawdę ciekawym, to istnieje spore prawdopodobieństwo, że inni udostępnią Twój post dalej, na przykład w swojej relacji.

Zostaw komentarz