Jak zabezpieczyć konto na Instagramie

Jak zabezpieczyć swoje konto na Instagramie?

Obecnie nasze życie kręci się głównie wokół świata wirtualnego. Przez Internet jesteśmy w stanie zrobić naprawdę wiele rzeczy: opłacić wszelkiego rodzaju rachunki, kupić odzież i art. spożywcze, umówić się na wizytę do wybranego specjalisty, a nawet uczestniczyć w różnego rodzaju zajęciach, video konferencjach, lub tak jak w obecnej sytuacji na świecie czyli pandemii koronawirusa – pracować a także uczyć się zdalnie. Jest to dla nas duże udogodnienie zdecydowanie ułatwiające nam codzienne funkcjonowanie.

Partner

Korzystając z różnego rodzaju aplikacji czy witryn internetowych często musimy podać jakieś konkretne dane, np. adres email, imię i nazwisko, datę urodzenia. Wiele aplikacji mobilnych przed uruchomieniem żąda dostępu do listy naszych kontaktów, galerii zdjęć w telefonie czy lokalizacji. Bezpieczeństwo w sieci jest bardzo ważne, jeżeli nie będziemy wystarczająco ostrożni, dostęp do naszych kont w mediach społecznościowych takich jak Instagram i nasze personalne dane mogą zostać przechwycone przez niepożądane osoby.

W jaki, więc sposób powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo w Internecie? Co zrobić, aby nasze konto na Instagramie było bezpieczne? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule. Z naszą pomocą dowiesz się jak skutecznie zabezpieczyć się przed ewentualnym włamaniem na konto w mediach społecznościowych takich jak Instagram.

Uchroń się przed włamaniem na Instagramowe konto używając silnego hasła.

Chcąc zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz zapobiec ewentualnemu włamaniu na konto pierwszym bardzo ważnym krokiem jest ustawienie silnego hasła, za pomocą którego logujemy się do naszego konta. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, aby w żadnym wypadku nie używać tego samego hasła do kilku kont. W razie włamania na z nich, osoba, która się na nie włamała nie będzie miała większego problemu, aby włamać się również na pozostałą resztę. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że posiadanie wymyślnego hasła do każdego pojedynczego konta może być dość uciążliwe i trudne do zapamiętania, jednakże w grę wchodzą tutaj nasze dane osobowe i bezpieczeństwo nasze i bliskich.

Nie ma tutaj różnicy czy jest to konto posiadające 200 obserwatorów, czy z kilkumilionową grupą odbiorców. Dobrze jest zmieniać hasło regularnie, nie powinny nim być nasza data urodzenia, imiona członków naszej rodziny, a także inne łatwe do odgadnięcia frazy. Silne hasło powinno mieć co najmniej 6 znaków z czego: powinno zawierać co najmniej jedną wielką literę, cyfry oraz znaki specjalne. Klikając w poniższy link zostaniemy przeniesieni do centrum pomocy Instagrama, gdzie znajduje się instrukcja w jaki sposób zmienić hasło na Instagramie:

https://www.facebook.com/help/instagram/129844100551729?helpref=related.

Dwuetapowe uwierzytelnianie użytkownika – dodatkowa ochrona przed włamaniem na Instagrama.

Dwuetapowe uwierzytelnianie użytkownika jest to zabezpieczenie przed włamaniem w trakcie korzystania z innego urządzenia niż nasz telefon. W przypadku próby logowania z innego nieznanego urządzenia np. telefonu, tabletu, komputera wymagane będzie wpisanie kodu weryfikacyjnego otrzymanego drogą SMS.

Kod ten jest absolutnie niezbędny, aby móc korzystać z konta na Instagramie poza naszym telefonem. Jest to bardzo dobry sposób ochrony naszego profilu, a także naszych danych. Gdy niepożądana osoba będzie chciała wkraść się na nasze konto nie posiadając naszego telefonu zostanie jej to całkowicie uniemożliwione.

Jak ustawić dwuetapowe uwierzytelnianie użytkownika? Można zrobić to w szybki i prosty sposób przedstawiony poniżej:

  1. Należy uruchomić aplikację Instagram na twoim telefonie,
  2. Następnie wchodzimy na swój profil i klikamy ikonkę w prawym górnym rogu.
  3. Na samym dole listy można zauważyć opcję „ustawienia ”, którą należy otworzyć,
  4. Wybieramy „zabezpieczenia ”, a dalej „uwierzytelnianie dwuskładnikowe ”,
  5. Na dole ekranu pojawi się przycisk „Rozpocznij ”, który należy kliknąć, aby móc rozpocząć proces aktywizacji dodatkowej ochrony naszego konta,
  6. Wybieramy jedno z dwóch opcji uwierzytelniania: otrzymywanie wiadomości SMS kodem lub kody logowania zewnętrznej aplikacji uwierzytelniającej takiej jak google authenticator czy duo mobile.
  7. W przypadku wybrania opcje SMS na nasz numer telefonu zostanie podany kod weryfikacyjny, który musimy pisać, aby dokończyć proces dwuskładnikowego uwierzytelniania.

Jak można zauważyć ustawienie dodatkowej ochrony twojego konta na Instagramie wcale nie jest takie trudne jak się wydaje. Wystarczy poświęcić na to kilka chwil, aby móc być spokojniejszy o bezpieczeństwo naszych danych.

Jak jeszcze zabezpieczyć konto na Instagramie?

Silne hasło oraz aktywowanie procesu dwuskładnikowego uwierzytelniania to tylko jedne z możliwych opcji na zabezpieczenie naszego profilu przed ewentualnym włamaniem. Warto zachować wszelkie środki ostrożności, np. sprawdzać co jakiś czas kiedy ostatnim razem byliśmy aktywni na Instagramie.

Obserwowanie aktywności

Wystarczy poprosić któregoś z naszych znajomych, aby weszli w sekcję DM. To właśnie tam pokazuje się informacja na temat tego kiedy osoba,z którą pisaliśmy była ostatnim razem aktywna na Instagramie. Gdy zdarzy się sytuacja, że będziemy podejrzewać kogoś o włamanie się na nasze konto na Instagramie warto jest poprosić naszego znajomego lub kogoś z rodziny z kim pisaliśmy w wiadomościach prywatnych, czyli tzw. DM, aby sprawdził na ich podstawie kiedy ostatnim razem nasze konto było aktywne.

Jeżeli okazałoby się, że według Instagrama byliśmy aktywni np. 3 godziny temu, a korzystaliśmy z niego 5 godzin temu oznaczać to może, że ktoś niepożądany również korzysta z naszego konta.

Chrońmy nasz login i hasło

Pamiętajmy także, aby pod żadnym pozorem nie udostępniać innym naszych danych do logowania. Dotyczy to nie tylko Instagrama, ale również wszystkich innych portali społecznościowych. Nigdy nie wiemy jakie intencje wobec nas ma dana osoba i czy w przyszłości nie wykorzysta tego przeciwko nam. Jak mówi znane większości z nas powiedzenie „Przezorny zawsze ubezpieczony ”.

Należy uważać również na to, jakie aplikacje czy strony internetowe żądają od nas dostępu do naszego profilu i zamieszczonych tam treści. Aplikacje należące do Facebooka jak właśnie Instagram są godne zaufania i w ich przypadku nie powinniśmy obawiać się udostępniania im swoich informacji, ponieważ aplikacje te poniekąd łączą się ze sobą w jedno ułatwiając tym publikowanie postów w tym samym czasie zarówno na Facebooku, jak i na Instagramie.

Unikaj podejrzanych aplikacji

Wiele serwisów internetowych w trakcie rejestrowania tam konta bądź logowania się żąda od nas dostępu do listy naszych kontaktów, galerii zdjęć, ogólnych plików w telefonie, a także wielu informacji takich jak adres email, adres naszego zamieszkania czy numer komórkowy.

Jeżeli nie jesteśmy pewni co do bezpieczeństwa tej strony z pewnością nie powinniśmy udostępniać naszych danych tej stronie, ponieważ strona ta może być niebezpieczna i wykraść nasze dane używając ich w niewłaściwy i krzywdzący dla nas sposób. Podczas rejestracji na danej stronie warto jest przyjrzeć się jakich dokładnie informacji żąda, czy mają one cokolwiek wspólnego z treścią zamieszczoną na tej stronie i czy rzeczywiście dane, które są od nas wymagane do pokazania są aż tak niezbędne.

Podsumowanie

Na koniec tego artykułu chcemy jeszcze raz przypomnieć, że przemoc występuje nie tylko na ulicy, lecz również w internecie. Cyberprzemoc, bo tak właśnie nazywamy tego typu agresję i działania nam nieprzychylne, potrafi wyrządzić wiele szkód zarówno nam samym, jak i naszym bliskim.

Nasze zaufanie wobec stron internetowych oraz osób nowo poznanych w sieci powinno być mocno ograniczone dopóki nie zyskamy pewności, że nic nam nie grozi. Większość z nas, zwłaszcza młodsi nie zdają sobie sprawy z tego, że klikając przycisk „tak ” lub „ zezwól ” naraża siebie na duże niebezpieczeństwo nie będąc tego świadomym.

Mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył wam temat zachowania bezpieczeństwa zarówno przypadku kont prowadzony na różnych portalach społecznościowych, jak i podczas ogólnego poruszania się po wirtualnym świecie.

4.6/5 - (22 votes)
Partner

Zostaw komentarz